Logopedia

Konsultacje logopedyczne
Konsultacje przeznaczone są m.in. dla rodziców, którzy:
- niepokoją się o prawidłowy rozwój mowy dziecka, zauważają wady wymowy i trudności w komunikacji dziecka
- chcą sprawdzić, czy mowa ich dziecka rozwija się prawidłowo
- zostali skierowani na konsultację w placówce, do której uczęszcza dziecko
Konsultacje przeznaczone są m.in. dla dzieci:
- nie wymawiających prawidłowo wszystkich głosek (zgodnie z etapem rozwojowym)
- z opóźnionym rozwojem mowy (dziecko nie mówi wcale lub mówi niewiele słów i zwrotów)
- z nieprawidłową budową aparatu artykulacyjnego
- mających problemy ze słuchem
- potrzebujących wsparcia w zakresie komunikacji językowej
- posługujących się komunikacją zastępczą, alternatywną
- potrzebujących wsparcia w zakresie komunikacji językowej (w tym dzieci ze spektrum autyzmu, Zespołem Aspergera, innymi niepełnosprawnościami)
Diagnoza logopedyczna
Logopeda, na podstawie rozmowy z rodzicami i obserwacji dziecka w zabawie oraz wyników badań logopedycznych dokonuje diagnozy logopedycznej rozwoju mowy dziecka.
Wyniki diagnozy oraz wnioski do dalszej pracy przedstawiane są zawsze rodzicom w bezpośredniej rozmowie ze specjalistą
Diagnostyka obejmuje zazwyczaj 2- 3 spotkania (z rodzicami i dzieckiem) i jest zaplanowana wspólnie z rodzicami dziecka.
Pierwsze spotkanie obejmuje wywiad z rodzicami dotyczący rozwoju dziecka, jego funkcjonowania w środowisku przedszkolnym/ szkolnym oraz zgłaszanych trudności i już podjętych działań.
W zależności od potrzeb konkretnej rodziny i ich oczekiwań, na spotkaniu mogą być obecni sami rodzice lub rodzice z dzieckiem.
Drugie spotkanie to obserwacja i zapoznanie logopedy z dzieckiem poprzez wspólną zabawę oraz wykonanie diagnozy rozwoju mowy dziecka.
Podczas trzeciego spotkania logopeda omawia z rodzicami wnioski z diagnozy, wspólnie ustalany jest indywidualny plan terapii oraz liczba i częstotliwość spotkań. Logopeda udziela również rodzicom wskazówek do pracy w domu oraz przekazuje zalecenia dla kadry placówki, do której uczęszcza dziecko.
Terapia logopedyczna
Zajęcia dla dzieci prowadzone są w formie zabawy, podczas której dziecko rozwija komunikację, zdolności językowe oraz uczy się prawidłowej wymowy głosek i słów.
Terapia logopedyczna dopasowana jest indywidualnie do potrzeb, możliwości i umiejętności dzieci, dzięki czemu ma ono szansę na przezwyciężenie trudności przy wykorzystaniu swoich mocnych stron i uzdolnień.